skip to Main Content

XIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Dobieżynie

4 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Dobieżynie miał miejsce XIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Miasta i Gminy Buk. W turnieju wzięły udział panie z KGW z Dobieżyna (gospodynie turnieju), Buku – Wielkiej Wsi (zwyciężczynie poprzedniego turnieju), Daków Suchych, Niepruszewa, Otusza, Szewc, Sznyfina i Żegowa. Organizatorem turnieju był Urząd Miasta i Gminy Buk, Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Buku oraz państwo Iwona i Krzysztof Graff, którzy znacząco włączyli się w przygotowanie turnieju.

Na uczestników czekało dziewięć konkurencji – w tym konkurencje sprawnościowe i testy wiedzy. W ośmiu z nich wzięły udział panie z KGW, w jednej sołtysi lub prezesi kółek rolniczych.

Pierwsza konkurencja to patchwork, czyli zszywanie ze skrawków materiału kwadratu o wymiarach 40×40 cm. Oceniana była staranność wykonania oraz wzór wykonanego kwadratu. Kolejna to „Słodka klepsydra”. W tym zadaniu na czas brała udział jedna przedstawicielka drużyny, na którą czekała wcześniej przygotowana klepsydra – połączone ze sobą dwie butelki, w których znajdowały się słodkości. Zawartość z jednej butelki trzeba było w jak najkrótszym czasie przesypać do drugiej – tak, aby butelki się nie rozpadły. Po pełnym emocji wyzwaniu trzeba było przysiąść do gwary poznańskiej – to było nie małe zadanie dla całej drużyny, w którym należało uzupełnić tekst słowami z poznańskiej gwary. Następne zmagania to spacer z piłką – przejście wyznaczoną trasą w jak najkrótszym czasie i to ten był brany pod uwagę przy punktacji. Natomiast w kolejnej konkurencji oceniany był sposób prezentacji przygotowanego wcześniej przez zawodniczki fartuszka kuchennego. Brano pod uwagę aspekt humorystyczny, wygląd, jakość uszycia i jego funkcjonalność. Wiele emocji wzbudził także test wiedzy o Mieście i Gminie Buk oraz związku rolników – konkurencja, w której mogła wykazać się cała drużyna. 30 pytań i 15 minut na odpowiedzi. Pytania dotyczyły bieżących informacji i wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich latach. Kiedy została uruchomiona komunikacja gminna i ile ma linii? W jakiej miejscowości ostatnio nadano nazwę ulicy „Stara Droga”? Co roku odbywaj się w naszej gminie Rajd Niepodległościowy, która edycja miała miejsce w tym roku? Jak się nazywa jedyny olimpijczyk z naszej gminy? Jaką nazwę nosi bukowskie kino? Który klub obchodził w tym roku 100-lecie istnienia czy w ilu wsiach działają filie Biblioteki Publicznej? Ile jest Wiejskich Domów Kultury, przejazdów kolejowych, rond czy jezior jest na terenie naszej gminy? To ostatnie wydaje się banalne, prawda? A wiedzieliście, że oprócz Jeziora Niepruszewskiego mamy w gminie Małe Jezioro Niepruszewskie?!

W końcu nadszedł czas na konkurencję dla sołtysów lub prezesów kółek rolniczych – gra w golfa! Za trafienie do bramki, składającej się z dwóch słupków – drużyny otrzymywały po 1 punkcie. Za trafienie w dołek – 5 punktów! Zadanie to sprawiło wiele radości nie tylko panom, ale również kibicującym im uczestniczkom turnieju. Następnie na „boisko” wróciły panie, które zmierzyły się w konkurencji „Tenis po naszemu” – zawodniczka z każdej drużyny miała za zadanie zbić 4 butelki z wodą znajdujące się na ławce. Sposób zbijania piłek zaprezentował sam prowadzący – Tadeusz Łysiak. Ostatnia konkurencja to szukanie skarbów – konkurencja, która pojawiła się kilka lat temu na turnieju. W misce znajdowały się ziarna zbóż, a w nich ukryte monety. Czas 1 minuta. Wygrywa zespół, któremu uda się odnaleźć najwięcej monet, niezależnie od nominału.

XIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich wygrało KGW Otusz zdobywając 62 pkt. Tuż za nimi z liczbą 53 pkt KGW Buk – Wielka Wieś. Na podium, zajmując wspólnie trzecie miejsce, stanęły jeszcze dwa zespoły, które zdobyły 52 pkt. Kolejne miejsca należały do: Szewc (51 pkt), Niepruszewa (50 pkt), Daków Suchych (47) oraz Dobieżyna (44 pkt). Zwycięska drużyna zgarnęła puchar, a wszystkie koła otrzymały vouchery w wysokości 500 zł. Na koniec dyrektor Biblioteki i Kina Hubert Wejmann przekazał wszystkim uczestniczkom kalendarz kulinarny, w którym wzięły udział gospodynie tegorocznego turnieju.

XIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich przeszedł już do historii i z całą pewnością trzynastka ta nie okazała się pechowa. Dobra zabawa, niesamowita atmosfera i integracja mieszkańców – tak w skrócie można podsumować to grudniowe popołudnie w Dobieżynie.

Back To Top
Skip to content