skip to Main Content

Ratujemy Jezioro Niepruszewskie

Przez cały czas trwają prace nad ratowaniem życia na Jeziorze Niepruszewskim.

Wędkarze zaapelowali wczoraj, aby kto ma czas, kto chce pomóc, stawił się nad Jezioro Niepruszewskie – każda para rąk jest potrzebna przy wyławianiu martwych ryb. Stawiły się dziesiątki osób, które nie szczędziły czasu ani siły, aby wesprzeć działania. Wędkarze przyjechali ze swoim sprzętem pływającym z podbierakami.

Strażacy wraz z wędkarzami przy użyciu specjalnych pomp pływających z Państwowej Straży Pożarnej w siedmiu miejscach dotleniają jezioro. Równocześnie trwa napowietrzenie wody z motorówek, co mogło się odbywać dzięki skuterom wodnym z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu. Jednocześnie jeden z mieszkańców gminy udostępnił swój pomost pływający, do którego są przytwierdzone cztery motopompy pływające i tym samym możliwe jest napowietrzenie jezioro z dala od brzegi.

Prace w poniedziełek trwały do późnych godzin wieczornych – do zmierzchu, po czym działania zostały przerwane, aby nie narażac na niebezpieczeństwo samych ratowników. Dziś z samego rana prace były kontynuowane, a ich dalszy przebieg jest uzależniony od sytuacji na jeziorze – czy podniesie się poziom natlenienia wody, który przez cały czas jest jednak niski i wynosi tylko 2,5%. Ale sądząc po zmniejszającej się ilości wyławianych ryb sytuacja ulega poprawie. Mimo to w ciągu najbliższych dwóch dni działania będą kontynuowane.

Dziękujemy wszystkim za akcję ratowania życia na Jeziorze Niepruszewskim, którą koordynuje burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam. Słowa podziękowania w szczególności należą się Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku, Niepruszewie, Dobieżynie, Dakowach Suchych, Lusowie, Palędziu, Dopiewie, Tarnowie Podgórnym, Kołu PZW Baszta Buk, Młodzieżowej Szkółce Wędkarskiej oraz policjantom z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu i strażakom z Państwowej Straży Pożarnej. Jesteśmy bardzo dumni i wdzięczni za ogrom prac. Bez nich nie dalibyśmy rady!

W związku z sytuacją na Jeziorze Niepruszewskim została podjęta decyzja o tymczasowym zniesieniu zakazu pływania łodziami napędzanymi silnikami motorowymi (dotychczas nie było możliwości pływania w poniedziałki, środy i piątki). Teraz można pływać po całym jeziorze (zawieszone są także dotychczas stworzone specjalne strefy A i B). Jednocześnie do odwołania OSiR nie będzie pobierał opłat od wszystkich użytkowników wodujących własny sprzęt pływający. Pływać można w godzinach otwarcia wypożyczalni tj. 11-20.

fot. Młodzieżowa Szkółka Wędkarska Buk

Back To Top
Skip to content