skip to Main Content

„ABC Ekonomii” – przedszkolaki i uczniowie klas I-III będą uczyć się finansów

Skąd się biorą pieniądze? Co to takiego praca? Co oznacza budżet domowy? Wszystkiego tego dowiedzą się uczniowie ze szkół i przedszkoli w gminie Buk. Placówki edukacyjne rozpoczną edukację finansową w ramach projektu „ABC Ekonomii”.

18 listopada br. w urzędzie MiG Buk odbyło się spotkanie twórców i realizatorów projektu „ABC Ekonomii”, lokalnych sponsorów z dyrektorkami placówek oświatowych oraz burmistrzem miasta i gminy Buk. Projekt rozpoczął się od symbolicznego przekazania pakietów szkołom i przedszkolom. Każda placówka dostanie po jednym pakiecie, w którym znajdują się trzy walizki z zestawem 30 książek, kartami pracy, scenariuszami zajęć oraz materiałami w formie elektronicznej.

Wśród wyposażonych placówek znalazły się:

– Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bukowskich w Buku,

– Szkoła Podstawowa im. o. Ignacego Cieślaka w Dobieżynie,

– Szkoła Podstawowa im. dr. Lecha Siudy w Szewcach,

– Zespół Szkolno-Przedszkolny im. dr. Wandy Błeńskiej w Niepruszewie,

– Przedszkole Pluszak w Buku,

– Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Buku,

– Przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo w Buku,

– Przedszkole „Złoty Kogucik” w Niepruszewie.

Celem projektu „ABC Ekonomii” przeznaczonego dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat jest uzupełnienie podstawy programowej o zagadnienia finansów, ekonomii i przedsiębiorczości. – Dzieci wraz z głównymi bohaterami: Zosią i Maksem, poznają odpowiedzi na nurtujące pytania z dziedziny ekonomii. Poprzez opowiadania, zadania i wspólną zabawę dowiedzą się m.in. jakie są zależności między pracą rodziców a pieniędzmi w domowym budżecie. Z projektu korzysta już przeszło 1000 szkół i przedszkoli w całej Polsce – mówiła podczas spotkania Katarzyna Muzyka-Jacheć z Czepczyński Family Foundation, fundacji będącej inicjatorem i realizatorem projektu.

Sponsorami projektu w gminie Buk jest firma Lars z Niepruszewa, której właściciel Andrzej Szymański uczestniczył w spotkaniu; podobnie jak Arkadiusz Ziółkowski, dyrektor firmy Building Shutter Systems w Niepruszewie. Gmina Buk finansowała zakup trzech pakietów.

Burmistrz Paweł Adam podziękował, zarówno pomysłodawcom i realizatorom „ABC Ekonomii”, jak i lokalnym przedsiębiorcom zaangażowanym w projekt. – Jest to przykład społecznej odpowiedzialności biznesu, który zdaje sobie sprawę, jak ważną rolą w edukacji są zagadnienia z zakresu ekonomii i finansów. Dlatego warto, aby dzieci zdobywały podstawową wiedzę z dziedziny finansów jak najwcześniej.

Back To Top
Skip to content