Skip to content

Radni pozytywnie zaopiniowali wykonanie budżetu za 2025 rok

Wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Oświaty oraz Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych Rady Miasta i Gminy Buk, które odbyło się 10 czerwca br., dotyczyło zaopiniowania wykonania budżetu za 2025 rok. Ponadto zajęto się projektami uchwał i sprawami bieżącymi.

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2025 rok

Prowadzący posiedzenie Przewodniczący Komisji Budżetu i Oświaty Mirosław Adamczak przedstawił najważniejsze informacje dotyczące wykonania ubiegłorocznego budżetu: – Sprawozdanie budżetowe składa się z kilku części – między innymi informacji opisowych dotyczących wykonania budżetu, czyli dochody ogólne: bieżące i majątkowe, wydatki ogólne: bieżące i majątkowe, przychody i rozchody budżetu oraz  informacji o stanie mienia komunalnego, dane finansowe – zestawienie kosztów i zysków, a także dane tabelaryczne.

Opracowanie zawiera podstawowe dane: jaki był plan, jakie nastąpiły zmiany budżetu i jakie jest jego wykonanie.  W sprawozdaniu ujęte też zostały informacje dotyczące zmiany uchwały budżetowej; było ich w sumie 28, które realizowano uchwałami Rady MiG Buk oraz zarządzeniami burmistrza.

Budżet gminy na 2025 rok został ustalony na podstawie uchwały budżetowej i zakładał uzyskanie dochodów w kwocie 115.488.828 zł, a wydatki na poziomie 122.089.399 zł. Budżet zakładał pozyskanie przychodów w kwocie 9.413.293 zł, a realizację rozchodów na poziomie 2.812.811 zł. W wyniku zmian plan dochodów wzrósł o 9.252.930 zł, a plan wydatków – o 9.601.371 zł. Plan przychodów wzrósł o 3.48.440 zł, a plan rozchodów nie uległ zmianie. Budżet po ostatecznych zmianach wyniósł: dochody – 124.741.759 zł, wydatki – 131.690.681 zł, przychody – 9.761.733 zł, rozchody – 2.812.8111 zł.

W rezultacie dochody ogólne wykonano na poziomie 89,35 proc., a wydatki ogólne – 89,08 proc. Deficyt został sfinansowany ze środków pochodzących z kredytów i pożyczek w kwocie 5.833.099 zł. Bieżące dochody zrealizowano na poziomie 94,81 proc., majątkowe – 65,03 proc. Wydatki bieżące – na poziomie 94,19 proc., a majątkowe – 73,04 proc.

Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta i Gminy Buk za rok 2025 wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu.  Komisja Rewizyjna Rady Miasta i Gminy Buk, która obradowała w dn. 11.05.br., również pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2025 rok i wystąpiła z wnioskiem o udzielenie Burmistrzowi Miasta i Gminy Buk absolutorium.

Dyskusja nad sprawozdaniem

– Rok 2025 był pełen wyzwań, też związanych z sytuacjami nadzwyczajnymi, takimi jak na przykład realizacja zadań wynikających z Programu ochrony ludności i obrony cywilnej. Systematycznie zwiększa się również liczba zadań, które zostają zlecane przez administrację rządową do wykonania przez gminy. Wydatki związane z oświatą mają znaczące miejsce w budżecie i wynoszą 42 mln zł, a pewna rekompensata dochodów przyznana gminie na te działania z budżetu Państwa jest niewystraczająca. Zakres realizowanych inwestycji w gminie jest duży, co najlepiej odzwierciedlają wydatki majątkowe, które w ubiegłym roku zostały wykonane w kwocie 23.216.988 zł. Aby móc te zadania finansować – gmina ponosi zobowiązania długoterminowe i zaciąga kredyty. Na wykonanie, zarówno dochodów majątkowych, jak i wydatków majątkowych, ma wpływ między innymi sytuacja związana z budową hali sportowej w Dobieżynie i opóźnienia dotyczące realizacji tej inwestycji, co związane jest z nierzetelnym wykonawcą – powiedział Burmistrz Paweł Adam.

Burmistrz wymienił inwestycje zrealizowane lub będące w trakcie, takie jak między innymi:

– rozbudowa oczyszczalni ścieków w Wielkiej Wsi, etap I i II;

– przebudowa ul. Kwiatowej w Niepruszewie wraz z budową parkingu i drogi wewnętrznej;

– przebudowa i remont dachu oraz poddasza budynku Urzędu Miasta i Gminy Buk;

– zadania realizowane w ramach „Poprawa dostępu do dobrej jakości edukacji szkolnej w MiG Buk”;

– odbudowa – renowacja stawów w sołectwach w ramach zadania „Zagospodarowanie wód opadowych i terenów zielonych wraz z renowacją zbiorników wodnych na terenie MiG Buk”;

– budowa kanalizacji sanitarnej w Kalwach;

– dotacja dla Powiatu Poznańskiego na „Przebudowę drogi powiatowej 2498P w m. Dobra – dł. ok. 0,25 km”;

– zakup nieruchomości położonej w Buku ul. Powstańców Wlkp. – z przeznaczeniem ma utworzenie magazynu ochrony ludności i obrony cywilnej dla MiG Buk;

– budowa hali sportowej z częścią socjalno-bytową i infrastrukturą towarzysząca w Dobieżynie.

Burmistrz podkreślił też, że bez sprawnie działającego urzędu, bez wsparcia współpracowników i ich zaangażowania, pracowników jednostek organizacyjnych gminy, Zakładu Gospodarki Komunalnej, placówek oświatowych, tych zadań nie udałoby się zrealizować. – Dziękuję Państwu Radnym za podejmowanie decyzji, dzięki którym wiele udało się w gminie wykonać. Też za wnikliwość i zgłaszanie spraw, interwencji, dzięki którym większość problemów mieszkańców udaje się na bieżąco podejmować i rozwiązywać.

W trakcie dyskusji nad sprawozdaniem radni zadawali pytania dotyczące między innymi dochodów od osób prawnych, gminnego zasobu mieszkaniowego, zadań oświatowych, hali sportowej w Dobieżynie, sprzedaży działek przez gminę, renowacji stawów.

– Dobra realizacja budżetu za 2025 rok ma swoje odzwierciedlenie w pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która nie miała właściwie żadnych uwag. Wykonanie budżetu oceniam na czwórkę z plusem – powiedział Przewodniczący Komisji Budżetu i Oświaty Mirosław Adamczak, który podziękował Pani Skarbnik MiG Buk Marzenie Kalotce i całemu zespołu za przygotowanie sprawozdania na bardzo wysokim poziomie oraz prowadzenie księgowości przez cały rok. Burmistrzowi, jego współpracownikom oraz wszystkim pracownikom jednostek budżetowych Przewodniczący pogratulował wykonania budżetu za 2025 rok.

Opiniowanie projektów uchwał

Radni jednogłośnie zaopiniowali projekt uchwały w zakresie wykonania budżetu za 2025 rok. Z podobną akceptacją spotkały się też projekty uchwał dotyczące udzielenia wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza.

Na sesji absolutoryjnej, która odbędzie się 24 czerwca br., zostanie również omówiony Raport o stanie Miasta i Gminy Buk za 2025 rok. Ten dokument jest podsumowaniem najważniejszych działań, procesów i wydarzeń w 2025 roku w naszej gminie. Dopiero po przeprowadzeniu debaty nad tym raportem Rada MiG Buk, biorąc pod uwagę przebieg debaty oraz informacje uzyskane w trakcie dyskusji, podejmie decyzję w zakresie udzielenia wotum zaufania Burmistrzowi MiG Buk, a w ślad za tym – udzielenia absolutorium.

Pozytywnie został zaopiniowany też projekt uchwały dotyczący zmiany uchwały Nr XI/42/75 Rady Narodowej Miasta i Gminy Buk z dnia 11 września 1975 roku w sprawie nadania nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwami dróg wewnętrznych. Zaakceptowano także wyrażenie zgody na wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Buku.

Skarbnik MiG Buk Marzena Kalotka przedstawiła zmiany uchwały budżetowej MiG Buk na rok 2026, które dotyczyły między innymi realizacji bieżących zadań związanych z oświetleniem ulic, placów i dróg, remontem w Szkole Podstawowej w Niepruszewie, podwyższeniem składek członkowskich gminy, w szczególności do Wielkopolskiego Transportu Regionalnego po rozliczeniu prac przewozowych.

Ponadto poinformowano, że na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w dn. 10.06.br. rozpatrywano petycję dotyczącej niewystarczającego rozpowszechnienia informacji o konsultacjach społecznych projektu Planu ogólnego Miasta i Gminy Buk oraz wniosku o ponownym przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Petycja została uznana za niezasadną.

Sprawy bieżące

Radni zgłaszali sprawy mieszkańców, które dotyczyły między innymi realizowanych aktualnie zadań: odbudowy – renowacji stawu w Szewcach, oświetlenia ulicznego, utrzymania porządku na drogach i w rowach, organizacji ruchu na drogach.

Przy okazji Burmistrz zaapelował do mieszkańców gminy o podłączanie się do istniejącej kanalizacji sanitarnej. Jeśli sieć istnieje, podłączenie jest obowiązkowe, w przeciwnym wypadku zostaną wszczęte postępowania administracyjne z urzędu. Na terenie gminy są 74 posesje, których właściciele nie podejmują działań w celu podłączenia się do kanalizacji sanitarnej. – Nie po to gmina realizuje wielomilionowe inwestycje w tym zakresie, aby mieszkańcy nie korzystali z takich możliwości.

Dopytywano też o rewitalizację bukowskiego rynku – między innym o dojazd do posesji w trakcie prowadzonych prac. Burmistrz zadeklarował, że niedogodności będą minimalizowane, ale konkretne ustalenia nastąpią na etapie rozmów z wyłonionym wykonawcą rewitalizacji – będzie przygotowana tymczasowa organizacja ruchu. – W tym celu planowane jest też spotkanie z właścicielami nieruchomości – również po to, aby poinformować o działaniach w zakresie wymiany sieci wodociągowej. Już teraz sygnalizujemy, że kilka nieruchomości na terenie rynku nie ma uregulowanego stanu prawnego i te kwestie trzeba będzie uporządkować. Dodatkowo do sprawy odniósł się zastępca burmistrza Tomasz Plewa apelując do właścicieli kamienic przylegających do rynku, aby podjąć regulacje własnościowe w odniesieniu do aktualnego stanu w ewidencji gruntów i budynków oraz odpowiedniego sprostowania zapisów w księgach wieczystych. – Ze wstępnego rozeznania wynika, że prawie 25% kamienic przylegających do rynku nie ma uregulowanych spraw własnościowych w odniesieniu do niezbędnych postępowań spadkowych zawartych w księgach wieczystych nieruchomości. Działania te są konieczne w interesie własnym właściciela, jak i w celu umożliwienia gminie w miarę bezproblemowe przygotowanie dokumentów pozwalających na uzyskanie pozwolenia na budowę – rewitalizację płyty rynku.

Burmistrz zaprosił na piknik „Bezpieczne lato z policją” nad Jeziorem Niepruszewskim, który odbędzie się 16 czerwca o godzinie 10. W ramach oficjalnego otwarcia sezonu letniego, Funkcjonariusze Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej w Poznaniu będą prowadzić zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji nie tylko nad wodą. Przygotowano sporo atrakcji: prezentacje sprzętu policyjnego i strażackiego, pokazy tresury psów, pokazy koni, instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, konkursy, quizy i wiele innych.

 

Back To Top
Przejdź do treści