Skip to content

Kręci nas bezpieczeństwo w… Niepruszewie

Akcje ratunkowe z wykorzystaniem skuterów wodnych oraz policyjnej łodzi, warsztaty z pierwszej pomocy, a także konkursy dla dzieci zgromadziły w sobotnie popołudnie, 19 lipca br. na plaży w Niepruszewie, całe rodziny. Wszak to nie lada gratka móc zobaczyć na własne oczy profesjonalny sprzęt oraz policjantów ratujących ludzkie życie. Na szczęście tylko w „szkoleniowych” warunkach.

„Kręci nas bezpieczeństwo w lecie” to hasło ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej poświęconej bezpieczeństwu podczas sezonu letniego nad wodą, ale także w górach. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież, ale także osoby dorosłe, a pośrednio podmioty zarządzające miejscami aktywnego wypoczynku oraz prowadzące działalność gospodarczą, w tym wypożyczalnie sprzętu sportowego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne, firmy prowadzące usługi rekreacyjno-turystyczne itp. W okresie wakacji w trakcie przeprowadzania plenerowych spotkań policjanci informują o sposobach bezpiecznego zachowania się w trakcie całego sezonu wakacyjnego.

Wspólne działania

W sobotę, areną wydarzenia było kąpielisko i plaża nad Jeziorem Niepruszewskim, a jego organizatorem Komisariat Wodny Policji w Poznaniu oraz Urząd Miasta i Gminy Buk, które dofinansowało spotkanie. W działaniach szkoleniowo-ratowniczych policjantów wspierali strażacy z OSP Niepruszewo.

Tuż po godzinie 14 funkcjonariuszy powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Buk Tomasz Plewa, nawiązując do piątkowych regionalnych obchodów Święta Policji w Poznaniu, podczas których zebrani na Placu Wolności mieszkańcy oraz goście mogli podziwiać policyjne pokazy. – Polska policja świętuje, bo ma co. W tym roku mija bowiem 106 lat policji w Polsce. Tym bardziej miło nam gościć Was dzień po wielkopolskich uroczystościach na terenie naszej gminy, nad jeziorem w Niepruszewie – mówił Tomasz Plewa, któremu towarzyszyli Andrzej Jankowski – Przewodniczący Rady MiG Buk oraz radni. Spotkanie prowadziła Izabela Dachtera-Walędziak.

Wydarzenie rozpoczęły warsztaty dla dzieci z pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów i automatycznego defibrylatora zewnętrznego (z j. ang. AED). Najmłodsi chętnie brali udział w zajęciach i ćwiczyli pod okiem policjantek – asp. Katarzyny Sammler z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu oraz asp. Magdaleny Antkowiak z Komisariatu Policji w Buku, które doskonale radziły sobie w roli instruktorek. Cieszy spora znajomość zasad pierwszej pomocy wśród dzieci – dla części z nich były to już kolejne warsztaty. Za aktywny udział w zajęciach przewidziano nagrody – upominki sygnowane między innymi logotypami województwa wielkopolskiego oraz wielkopolskiej policji.

Dwie akcje ratunkowe

O godzinie 15 wypoczywający na kąpielisku w Niepruszewie zostali poproszeni o udanie się na pomost, z którego mogli wygodnie i bezpiecznie obserwować dwie akcje ratunkowe. W pierwszej wykorzystano skutery wodne, z pomocą których podjęto z jeziora dwie topiące się, przytomne osoby. W kolejnej akcji główną rolę odegrała policyjna łódź ratunkowa. Tym razem w zainscenizowanych okolicznościach przewrócił się kajak, z którego wypadło dwóch mężczyzn bez kapoków. Na szczęście patrol policji wodnej był w pobliżu. Łódź podpłynęła na bezpieczną odległość, z pokładu wyskoczyli do wody policyjni ratownicy, którzy po podjęciu topiących się na pokład, popłynęli do pomostu, gdzie dalsze czynności prowadzili strażacy z OSP Niepruszewo – jeden z poszkodowanych był nieprzytomny i wymagał resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Popołudnie zakończyły konkursy dla dzieci – sprawnościowy (rzut bojką do koła ratunkowego) oraz z wiedzy o bezpieczeństwie.

O tym, co dzieje się aktualnie na wodzie, opowiadała asp. Katarzyna Sammler z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu. Czas pomiędzy pokazami pani Katarzyna wykorzystała na przypomnienie wszystkim zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk, w tym między innymi, aby nie skakać do wody na główkę i nie tylko, szczególe w nieznanych akwenach, aby nie wstydzić się korzystać z kół ratunkowych, wypływając poza strzeżone kąpielisko ubezpieczać się bojką, a płynąc kajakiem czy rowerem wodnym, obowiązkowo mieć kapok.

Ten kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Z racji przypadającego 24 lipca ogólnopolskiego Święta Policji zastępca Burmistrza MiG Buk Tomasz Plewa na ręce obecnego na wydarzeniu zastępcy naczelnika Komisariatu Wodnego nadkom. Pawła Krügera przekazał list gratulacyjny oraz życzenia adresowane do funkcjonariuszy oraz komendanta Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, podinsp. Aleksandra Sawczaka. „Wasza codzienna służba nad wodami i terenami przywodnymi jest nieoceniona. Kształtowanie odpowiednich postaw, reagowanie na zagrożenia, zapobieganie wypadkom, ale również zapewnienie porządku publicznego – to działania wymagające ogromnego zaangażowania, odwagi i determinacji. W dniu Waszego święta przychodzi mi na myśl piękne i głębokie przesłanie: Ten kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Trudno o bardziej trafne słowa oddające sens policyjnej służby, zwłaszcza tej pełnionej z narażeniem życia i zdrowia. W dniu Waszego święta życzę wszystkim policjantom i policjantkom Komisariatu Wodnego w Poznaniu zdrowia, spokoju oraz satysfakcji z pełnionej służby oraz uznania zarówno w oczach przełożonych, jak i mieszkańców” – napisano w liście.

To było niezwykle ciekawe, ale także ważne popołudnie. Zostaną po nim pamiątkowe zdjęcia z policyjnych akcji, przy policyjnym quadzie, z maskotką Pyrek czy przy wozach strażackich, ale także wiedza o tym, co zrobić, aby nad wodą być bezpiecznym i świadomość, że naszym nieodpowiedzialnym zachowaniem narażamy nie tylko swoje życie, ale i ratowników.

Back To Top
Przejdź do treści