Czas na dialog
2 czerwca br., w Sali Miejskiej w Buku odbyło się kolejne spotkanie lokalnego biznesu, w którym wzięli udział przedsiębiorcy z naszej gminy. Już tradycyjnie były prezentacje, a po nich dyskusje i rozmowy o sprawach przedsiębiorców, nie tylko z naszego terenu.
Gości przywitał inicjator spotkań Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, który powiedział: – Intencją naszych spotkań jest tworzenie przestrzeni do rozmowy, dyskusji, a także dialogu. Do tego jak ważny jest dialog w naszym społeczeństwie nikogo nie muszę przekonywać. Biznes powinien się integrować, niezależnie od branży, a jako gmina proponujemy różne tematy, które mogą Państwa zainteresować. Staramy się zapraszać prelegentów z różnych branż i środowisk, którzy mogą się podzielić swoim doświadczeniem z korzyścią dla zainteresowanych.
Globalnie, regionalnie
– Przygotowaliśmy dla Państwa trzy prezentacje – o charakterze globalnym, regionalnym i lokalnym. Każdy z tych segmentów na pewno Państwa dotyczy, w myśl teorii nazywanej efektem motyla i anegdoty, że trzepot skrzydeł motyla, na przykład w Ohio, może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową – powiedziała prowadząca spotkanie Izabela Dachtera-Walędziak.
Pierwsza prezentacja „Zanim wejdziemy w świat AI….” dotyczyła sztucznej inteligencji wokół której narosło wiele mitów, a która może być bardzo przydatnym partnerem w biznesie – wystarczy tylko lepiej ją poznać. Mówili o tym Jan Dembiński, prezes zarządu firmy SF-PRO oraz Michał Michnik z firmy Bloomis. Jak się okazało, w ubiegłym roku 78 procent firm korzysta z AI w co najmniej jednej funkcji biznesowej, co oznacza wzrost o 55 procent, w porównaniu do 2023 roku. Sztuczna inteligencja, dzięki dziesiątkom aplikacji znajduje zastosowanie na przykład w obsłudze klienta, analizie dokumentów, analizie danych, automatyzacji marketingu. AI zapewnia redukcję kosztów i wzrost przychodów, choć i tu może pojawić się wątpliwość, czy przynosi jedynie same korzyści. Redukcja zatrudnienia – jest to nieuchronne i tego obawiają się pracownicy. Burmistrz Paweł Adam podzielił się swoją refleksją, że sztuczna inteligencja z pewnością miała wpływ na przebieg kampanii wyborczej.
Kolejna prelegentka – Anna Bednarczyk, dyrektor Powiatowego Klubu Biznesu na Wielkopolskę scharakteryzowała działalność Klubu, przekonując, że warto być jego członkiem. Dzięki prezentacji „Biznes lokalnie – siła współpracy” dowiedzieliśmy się, że spotkania klubu są odpowiedzią na oczekiwania biznesu i tworzą społeczność wzajemnie się wspierającą. To ogólnopolska sieć klubów biznesowych, zrzeszająca przedsiębiorców z 314 powiatów w Polsce. Organizują comiesięczne spotkania networkingowe, szkolenia i warsztaty.
I lokalnie
I na zakończenie oficjalnej części spotkania przenieśliśmy się do… Dworu Skrzynki, wprawdzie bardziej myślami niż w rzeczywistości. Zadbała o to Iza Urbanowicz, specjalista ds. promocji i kontaktów z biznesem, która w prezentacji „Smak i kultura w Dworze Skrzynki” przedstawiła ofertę tego wyjątkowego miejsca godnego polecenia. Dwór Skrzynki to nie tylko zabytkowy zespół pałacowo-parkowym, który został zaadaptowany na ośrodek szkoleniowo-konferencyjny, ale jednocześnie Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. To hotel, restauracja z kuchnią polską i wielkopolską, taras grillowy, trzy sale konferencyjne; też bogata oferta koncertów, recitali, wystaw, promocja książek, kino pod chmurką, warsztaty tematyczne, festyny, konkursy kulinarne, prowadzenie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Warto przyjść i zobaczyć to miejsce, bo zawsze można tu znaleźć coś ciekawego.
Zachęcamy do prezentowania firm na naszych cyklicznych spotkaniach biznesu. Następne już po wakacjach.