Wiwat Trzeci Maj!
W dniu święta Konstytucji 3 Maja mieszkańcy gminy tradycyjnie zebrali się, by wspólnie uczcić pamięć uchwalenia Konstytucji z 1791 roku, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległej Polski. – Żyjąc w wolnej i demokratycznej Polsce, mamy wręcz moralny obowiązek pamiętać o tych, którzy walczyli o naszą suwerenność i niepodległość – powiedział podczas uroczystości burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam.
Tegoroczna, piękna majówka, skłoniła wielu z nas do weekendowych wyjazdów, obcowania z naturą, rodzinnych pikników i spotkań z przyjaciółmi. Jednak pamiętaliśmy też o Ojczyźnie i spotykaliśmy się przed Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej.
Pamiętając o wielkiej cenie niepodległości
Obchody rozpoczęły się od zbiórki delegacji i pocztów sztandarowych, które stawiły się przy urzędzie, a dalej przemarszu, pod czujną opieką druhów strażaków z OSP Szewce, ulicami Buku na plac Stanisława Reszki pod Pomnik Bohaterów Ziemi Bukowskiej. W uroczysty nastrój wprowadziła Bukowska Orkiestra Dęta pod batutą nieocenionego kapelmistrza Karola Hołody i pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.
Wspólne odśpiewano hymn narodowy, a członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy z Buku oddali jednorazowy wystrzał armatni. Władze gminy, przedstawiciele Urzędu i Rady MiG Buk, jednostek organizacyjnych, sołtysów, Ochotniczych Straży Pożarnych, oświaty, organizacji pozarządowych i klubów sportowych, duchowieństwa złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej.
Uroczystość poprowadziła Magdalena Plewa, Komendantka ZHP Buk, która debiutowała w tej roli. Preambułę Konstytucji odczytała Amelia Świątek, uczennica klasy 8b Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bukowskich w Buku i laureatka Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych. Tym zaproszeniem do udziału w obchodach – Urząd Miasta i Gminy Buk chciał zwrócić uwagę na zaangażowanie ZHP w obchodach upamiętniających święta państwowe oraz sukcesy w nauce naszej zdolnej gminnej młodzieży.
Burmistrz Paweł Adam wygłosił przemówienie, podczas którego mówił nie tylko o Konstytucji 3 Maja, ale nawiązał do obecnej sytuacji na arenie międzynarodowej. – Pamiętając o wielkiej cenie niepodległości i 123 latach wcześniejszej niewoli narodu polskiego, znów musimy zagłębić się w naszej historii i czerpać z niej naukę. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja jednak to nie tylko powrót do przeszłości, ale też moment refleksji nad teraźniejszością i przyszłością naszego kraju. Dzisiejsza sytuacja na arenie międzynarodowej jest podobna do tej z 1791 roku. Na Wschodzie pyszni się rosyjski imperializm, dokonujący zbrodni wojennych w Ukrainie i nie kryjący się ze swoimi zamiarami wobec naszej części Europy. Polskie sojusze wydają się być nadwątlone na skutek nieprzewidywalnej polityki amerykańskiej, a jedyną nadzieją jest ścisła, wielopłaszczyznowa współpraca europejska – mówił burmistrz.
Przemówienie burmistrza z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja
Zasłużeni dla Miasta i Gminy Buk
Kolejnym puntem obchodów było wyróżnienie, za pracę na różnych polach społecznej aktywności, zaangażowanie i osobisty trud na rzecz naszej małej Ojczyzny, pięciu mieszkańców tytułem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Buk”, który otrzymali ks. kanonik Roman Janecki, Danuta Nowacka, Aleksandra Szajek, Marek Szwarc i Marian Jan Kowalski (nieobecny na uroczystości – wręczenie nastąpi w późniejszym terminie).
Wyróżnienie „Zasłużeni dla Miasta i Gminy Buk”
Zanim burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady MiG Buk Andrzejem Jankowskim wręczyli wyróżnienia: medal okolicznościowy, herb, flagę i uchwałę Rady MiG Buk, odczytane zostały sylwetki zasłużonych. Tytuły zostały przyznane na wniosek burmistrza po akceptacji przez Radę MiG Buk i przyjęciu stosownych uchwał na XII sesji, która odbyła się 23 kwietnia br.
Wyróżnieni odbierając tytuły nie kryli wzruszenia i radości – dziękowali zarówno inicjatorom tych nagród, jak i całej wspólnocie gminnej. Ks. kanonik Roman Janecki: – Nie byłoby tego wyróżnienia, gdyby nie władze samorządowe, ale też cała społeczność, która na to pracowała. Dziękuję za zaufanie. Danuta Nowacka: – Jestem dumna odbierając to wyróżnienie przede wszystkim dlatego, że nasi absolwenci szkół podstawowych rozsławiają naszą gminę nie tylko w kraju, ale też za granicą. Aleksandra Szajek: – Ten mój sukces zależy od wszystkich pracowników Urzędu Miasta i Gminy Buk, z którymi pracowałam przez 44 lata, 1 miesiąc i 26 dni. Dziękuję mojej rodzinie, szczególnie mojemu mężowi Zbyszkowi, że zawsze mnie wspierał. Marek Szwarc: – Każdy z nas dostaje szansę, aby pracować dla innych. Działaniom na rzecz tworzenia samorządu lokalnego, w pierwszych jego latach, towarzyszyła wielka miłość do gminy – to był dla mnie najpiękniejszy czas w życiu.
Listy gratulacyjne przesłał też Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński. „Przyznanie zaszczytnego tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy” jest wyrazem wdzięczności za lata pracy na rzecz lokalnej społeczności i troski o dobro wspólne. Gratuluję w pełni zasłużonego tytułu i życzę by był on źródłem radości i satysfakcji” – napisał Wicestarosta Tomasz Łubiński.
Kolejne punkty obchodów
W dalszej części uroczystości na placu Stanisława Reszki odprawiona została msza św. za Ojczyznę, którą celebrowali ks. kanonik Roman Janecki – proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca w Niepruszewie i proboszcz ks. Paweł Froelich – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Oprawę liturgiczną mszy zapewnił dobrze znany i ceniony w Buku Zespół kameralny „Amici Canti”. Po mszy św. gratulacjom dla „Zasłużonych dla MiG Buk” nie było końca. Do każdego wyróżnionego ustawiali się znajomi, rodzina, parafianie, mieszkańcy. Aby pogratulować i złożyć życzenia wszystkiego najlepszego.
Na zakończenie uroczystości osoby wyróżnione tytułem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Buk”, poczty sztandarowe i delegacje zostały zaproszone na słodki poczęstunek do kawiarni Stopklatka w kinie Wielkopolanin.
Obchody Trzeciomajowe uświetniła obecność harcerzy i zuchów ze Szczepu ZHP Buk, którzy przy Pomniku Bohaterów Ziemi Bukowskiej pełnili honorową asystę; też rozdawali kotyliony i chorągiewki. Uczestniczyli harcerze z 3. Bukowskiej Drużyny Harcerskiej i 2. Bukowskiej Drużyny Wielopoziomowej oraz zuchy z 3. Bukowskiej Gromady Zuchowej – pod dowództwem phm. Magdaleny Plewy, pwd. Izabeli Pazgrat, dh. Tomasza Korytowskiegp, dh. Danuty Plebańskiej.
Bezpieczeństwo na obchodach zabezpieczała OSP Szewce.
Organizatorzy dziękują wszystkim jednostkom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.