Skip to content

Nabór wniosów na operacje w zakresie: ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, W TYM ROZWÓJ BIOGOSPODARKI LUB ZIELONEJ GOSPODARKI POPRZEZ: PODEJMOWANIE POZAROLNICZEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ OSOBY FIZYCZNE (START DG)

OGŁOSZENIE NR 3/2025 NUMER NABORU W PUE:

w ramach PS WPR na lata 2023-2027 dla interwencji I 13.1 – LEADER/ Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Wdrażanie LSR.

Nabór ogłaszany jest na operacje w zakresie: ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, W TYM ROZWÓJ BIOGOSPODARKI LUB ZIELONEJ GOSPODARKI POPRZEZ: PODEJMOWANIE POZAROLNICZEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ OSOBY FIZYCZNE (START DG).

– nabór wniosków trwa od 07.05.2025 r. do 24.05.2025 r.

Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Źródło” ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach PS WPR na lata 2023-2027 dla interwencji I 13.1 – LEADER/ Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Wdrażanie LSR.

 

  1. Nazwa podmiotu właściwego dla przeprowadzenia naboru i oceny wniosków:  Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Źródło„
  1. Nazwa podmiotu właściwego w sprawie o przyznanie pomocy i zawarcia umowy Zarząd Województwa Wielkopolskiego
  1. Przedmiot naboru wniosków o wsparcie

Przedmiotem naboru wniosków są operacje z zakresu podjęcia działalności gospodarczej (start DG)

Celem tych działań jest wzrost aktywności gospodarczej społeczności lokalnej na terenie LGD.

  • Operacja powinna zostać zrealizowana w 1 etapie.
  • Operacja powinna zostać zrealizowana w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia: 30 czerwca 2029 r.
  • W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc przyznaje się, jeżeli jest realizowana:
    • na obszarze objętym LSR;
    • na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem.
  • Operacja dotyczy działalności zgodnej z celami LSR.
  • Operacja jest uzasadniona ekonomicznie, co potwierdza przedłożony uproszczony biznesplan, który:
  • jest racjonalny i uzasadniony zakresem operacji,
  • zawiera co najmniej:
  • wskazanie celu, w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług,
  • planowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów finansowych,
  • informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, która zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia.

Operacja powinna być zgodna z celami LSR i realizować wskaźniki:

Cel.2 Wzrost aktywności gospodarczej społeczności lokalnej.

Przedsięwzięcie: 2.2 Podejmowanie działalności gospodarczej

Wskaźniki produktu:

2.2.1. Liczba operacji polegających na podejmowaniu działalności gospodarczej.

Wskaźnik rezultatu:

R.37.: Wzrost gospodarczy i zatrudnienie na obszarach wiejskich: nowe miejsca pracy objęte wsparciem w ramach projektów WPR.

  • Operacja powinna zakładać:
  • podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców;
  • zgłoszenie wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie pomocy do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności, jeśli osoba ta nie jest objęta tym ubezpieczeniem lub społecznym ubezpieczeniem rolników;
  • osiągnięcie co najmniej 30% docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.
  1. 4. Informacja o podmiotach uprawnionych do ubiegania się o wsparcie na wdrażanie LSR mogą osoby fizyczne, które spełniają poniższe kryteria:
  • W okresie roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (WoPP) nie wykonywały i nie wykonują działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców.
  • Nie uzyskały wcześniej pomocy w ramach PROW 2014-2020 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej (poddziałania 6.2, 6.4, 4.2 lub 19.2).
  • Nie uzyskały wcześniej pomocy w ramach PS WPR na operację w którymkolwiek z następujących zakresów: Podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej (start DG), Tworzenie gospodarstw agroturystycznych (start GA), tworzenie zagród edukacyjnych (start ZE), tworzenie gospodarstw opiekuńczych (start GO), tworzenie krótkich łańcuchów żywności (start KŁŻ), rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej (rozwój DG), rozwijanie gospodarstw agroturystycznych (rozwój GA), rozwijanie zagród edukacyjnych (rozwój ZE), rozwijanie gospodarstw opiekuńczych (rozwój GO) lub rozwój krótkich łańcuchów żywności (rozwój KŁŻ).
  • Zamieszkanie na obszarze wiejskim objętym lokalną strategią rozwoju (gminy Buk, Dopiewo, Komorniki, Stęszew) co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (WoPP),

 

  1. Termin, miejsce składania wniosków o wsparcie

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie od dnia 07.05.2025 r. do dnia 24.05.2025 r. Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Adres strony internetowej: https://epue.arimr.gov.pl/pl/strona-glowna

  1. 6. Kwota pomocy, o którą można się ubiegać

Pomoc przyznawana jest na podstawie umowy o przyznanie pomocy. Pomoc przyznawana jest w formie płatności ryczałtowej z możliwością zawnioskowania o wypłatę zaliczki (50%) lub wyprzedzającego finansowania (44%).

Limit środków w naborze: 200 000,00 EUR

Poziom wsparcia wynosi:  do 65% kosztów kwalifikowalnych operacji

Minimalna kwota wsparcia wynosi: 50 000,00 zł.

Maksymalna kwota wsparcia wynosi: 150 000,00 zł.

Forma wsparcia: płatność ryczałtowa

  1. Szczegółowe warunki przyznania pomocy

W ramach interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność z zakresu: Rozwoju przedsiębiorczości, w tym rozwoju biogospodarki lub zielonej gospodarki poprzez podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne (start DG) objętej niniejszym ogłoszeniem, szczegółowe warunki przyznania pomocy określa „Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy” opublikowany na stronie Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania „Źródło” www.lgdzrodlo.pl

  1. Dane do kontaktu: Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Źródło”, Ratuszowa 1, 64-320 Buk

Tymczasowa siedziba biura: Powstańców Wlkp. 47, Dobieżyn, 64-320 Buk

strona internetowa: www.lgdzrodlo.pl

mail:

tel.: 663 518 833, 735 043 432, 601 452 373

Back To Top
Przejdź do treści