Skip to content

Jubileusz 50-lecia działalności Polskiego Związku, Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Pięćdziesiąt lat działalności świętowało koło Polskiego Związku, Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Buku. Z okazji tego wspaniałego jubileuszu, zarząd oddziału przygotował okolicznościową uroczystość, która odbyła się 27 marca br. w Strażnicy OSP w Buku. Piękna rocznica była okazją do gratulacji i słów uznania za dotychczasowe działania oraz złożenia życzeń na dalsze lata pracy.

Uroczystość połączona była z obchodami Światowego Dnia Inwalidy, który jest przypomnieniem dla zdrowej części społeczności, że osoby mniej sprawne, a nawet niepełnosprawne są wśród nas i są też pełnoprawnymi członkami tego społeczeństwa. – To dzięki między innymi takim spotkaniom można sobie uświadomić, że osoby starsze lub nie w pełni sprawne mogą żyć pełnią życia, nie martwiąc się problemami. Członkowie naszego Związku udowadniają, że gdy posiada się wsparcie oddanych ludzi, człowiek w podeszłym wieku, czy też zmagający się z pewnymi niedoskonałościami, nie musi rezygnować ze swoich pasji i ciągle może być aktywny – powiedziała Przewodnicząca Zarządu Rejonu w Buku Polskiego Związki Emerytów, Rencistów i Inwalidów Urszula Szymańska.

Spotkanie licznie zgromadziło nie tylko samych członków związku, ale też przedstawicieli władz okręgowych związku, władz samorządowych i jednostek, współpracowników i przyjaciół organizacji.  Gośćmi uroczystości byli między innymi Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, Kierownik OPS Agnieszka Słaby, Dyrektor MGOK Agnieszka Skałecka, Kierownik Referatu Spraw Administracyjnych Joanna Napierała, a także przewodniczący okręgowej władzy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Poznaniu Zbigniew Jonek oraz przedstawiciele zarządów kół: w Otuszu, Niepruszewie i Dobieżynie.

50 lat w skrócie

Przewodnicząca Zarządu Rejonu w Buku Polskiego Związki Emerytów, Rencistów
i Inwalidów Urszula Szymańska dokonała oficjalnego podsumowania pięćdziesięcioletnich działań – od początku powstania organizacji po dzień dzisiejszy. Najpierw było koło PZERiI, które powstało w 1975 roku; jego założycielem, a zarazem prezesem był Jan Ginter wraz z Józefem Bondarowiczem. Kolejnym prezesem był Antoni Jakubowski, a w 1982 roku koło przekształcono w oddział rejonowy, którego przewodniczącym został Czesława Borowczyk. Od 2007 roku tę funkcję pełni Urszula Szymańska. Zarząd Rejonowy obejmuje swoim zasięgiem trzy terenowe koła: w Otuszu, Niepruszewie i Dobieżynie.

Związek zrzesza emerytów, rencistów i inwalidów, a jego celem jest niwelowania barier izolacji społecznej poprzez aktywne i twórcze uczestnictwo w życiu seniorów, integracji i więzi międzypokoleniowej, które stwarzają warunki do przekazywania tradycji i wartości życia społecznego. – Pracujemy na rzecz ludzi starszych, organizując jedno i kilkudniowe wycieczki krajoznawcze, jak również wyjazdy do miejsc kultu religijnego. W rocznym harmonogramie najważniejszymi spotkaniami są: Światowy Dzień Inwalidy, spotkanie opłatkowe, Gminny Dzień Seniora, który od 2008 roku obchodzony jest wspólnie z całą gminą. Organizując spotkania staramy się by seniorzy miło spędzili czas przy poczęstunku, wspólnym przebywaniu ze sobą, oprawie muzycznej czy występach dzieci przedszkolnych. Obecnie bukowski oddział wraz z kołami zrzesza 191 członków – mówiła Urszula Szymańska.

Na działalność organizacji potrzebne są środki finansowe, dlatego co roku do Urzędu Miasta i Gminy Buk składane są wnioski o dotacje na realizację zadań. – Praca, oddanie oraz wieloletnia aktywność koła Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Buku są nieocenione i inspirujące dla nas wszystkich. Pokazuje, że wiek nie stanowi przeszkody
w dążeniu do celów i realizacji marzeń. Państwa doświadczenie, mądrość oraz poświęcenie są prawdziwym skarbem, który należy celebrować z podziwem i wdzięcznością. Gmina od lat stara się wspierać Waszą działalność, przyznając środki finansowe w ramach corocznych konkursów dla organizacji pozarządowych, na takie działania jak na przykład „Aktywny senior”. Wszystkim seniorom życzę dużo zdrowia, niegasnącej energii i uśmiechu na kolejne lata aktywności – stwierdził burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam składając gratulacje z okazji 50-lecia działalności.

Odznaczenia i wyróżnienia

Uroczystość była też okazją do uhonorowania przez Zarząd Główny PZE,RiI w Poznaniu szczególnie zasłużonych członków związkowym dyplomem. Odznaki i dyplomy wręczał Prezes Zarządu Okręgowego Związku PZE,RiI w Poznaniu Zbigniew Jenke, który okolicznościową statuetką uhonorował bukowski oddział za 50-letnią działalność. Wyróżnieni zostali członkowie koła PZREiI w Buku, którzy w ubiegłym roku obchodzili okrągłe jybileusze urodzin:  Jadwiga Bensch, Zbigniew Drąg,  Stanisława Fabian, Urszula Gazecka, Zofia Górczak, Maria Jarmużek, Janina Kotuta, Lucyna Ossowska, Marianna Pietrasik, Grażyna Skorlińska, Lila Tonder, Władysław Tonder, Wanda Weber, Danuta Wojtkowiak, Janina Woźniak, Zygmunt Zieliński.

Uhonorowane też zostały osoby wspierające, w różny sposób, działalność Związku. Złotą Odznaką Honorową Związku otrzymał burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, odznaki małe zostały przyznane: kierownikowi Referatu Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta i Gminy Buk Joannie Napierale, Przewodniczącej Rejonowej Komisji Rewizyjnej Joannie Romańczuk.

W części artystycznej wystąpiła grupa Sarenki pod kierunkiem Anny Zimny z Przedszkola im. Krasnala Hałałaby w Buku. Miłą niespodziankę był też słodki upominek od burmistrza Pawła Adama – ogromny tort dla jubilatów.

Back To Top
Przejdź do treści