Skip to content

Ostrzeżenie przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne!

Mimo kilkudniowych mrozów, zamarznięte stawy, jeziora i inne zbiorniki wodne zawsze są niebezpieczne.  Zbiorniki te niejednokrotnie bywają miejscami połowu ryb, spacerów po zamarzniętej powierzchni akwenu, czy też zabaw dzieci i młodzieży. Apelujemy do rodziców, aby zwracali szczególną uwagę na to, gdzie bawią się ich pociechy.

Grubość pokrywy lodowej pomimo kilkudniowych mrozów nie zapewnia bezpieczeństwa.

Ostrzegamy przed wchodzeniem na zamarznięte akweny. Pamiętajmy, że pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają bardzo zdradliwe. Mimo, że lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to już kilka kroków dalej może być cienki i kruchy.

Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.

Apelujemy o powstrzymanie się od wchodzenia na powierzchnie zamarzniętych akwenów.

Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Ostrożność powinniśmy zachować również, wtedy kiedy wychodzimy na spacer z naszymi zwierzętami, które nie mają świadomości istniejącego zagrożenia.

Pamiętajmy, że lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca!

Należy pamiętać, że gdy lód się załamie, należy:

  • zachować spokój,
  • unikać gwałtownych ruchów,
  • za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód,
  • rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową,
  • starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach,
  • po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód, starać się wezwać pomoc.

Przebywanie w lodowatej wodzie grozi nadmiernym wychłodzeniem.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy pamiętać, aby dzwonić do straży pożarnej, na numer 998 lub alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź możemy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Back To Top
Skip to content