Jedyne takie kolędowanie
Któż nie chciałby powrócić do magii świąt Bożego Narodzenia? Choć za oknem aura raczej jesienna, to w naszych sercach ciągle żywe są wspomnienia tego wyjątkowego czasu bliskości, refleksji i ciepła. W Buku już tradycją jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, na które corocznie zapraszamy w ramach Powiatowego Kolędowania. Tak było i 2 lutego. Wyjątkowa atmosfera – pełna radości i entuzjazmu.
XXIII edycja Powiatowego Kolędowania, zorganizowana przez starostę poznańskiego Jana Grabkowskiego oraz burmistrza Miasta i Gminy Buk Pawła Adama, odbyła się 2 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku. W roli gospodarzy wystąpili wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, przewodniczący Rady MiG Buk Andrzej Jankowski i ksiądz proboszcz Paweł Froelich. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
O odpowiedni nastrój zadbały zespoły z powiatu poznańskiego, które zaprezentowały specjalnie przygotowany na tę okazję program, a Powiatowe Kolędowanie już tradycyjnie poprowadził Andrzej Ogórkiewicz.
Jako pierwszy zaprezentował się Chór Castellum Cantans pod dyrekcją Dariusza Tabisza, działający w ramach Kórnickiego Towarzystwa Śpiewaczego, który w 2024 roku obchodził swoje 25-lecie. Dla słuchaczy w Buku przygotowali występ składający się z kolęd bardziej i mniej znanych, takich jak między innymi „Śpij, Dzieciątko”, „Oj, Maluśki”, „O, gwiazdo Betlejem” ale też popularne świąteczne utwory: „The little drummer boy”, czy „White Christmas”.
Zespołu Kameralnego Amici Canti pod dyrekcją dr Leszka Górki nikomu przedstawiać nie trzeba. Działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku i już od 29 lat zrzesza amatorów śpiewu wielogłosowego, pełnych pasji i miłości do muzyki. Tego wieczoru w ich wyjątkowym wykonaniu można było usłyszeć kolędy polskie i obcojęzyczne oraz piosenki świąteczne w nowatorskich, niebanalnych aranżacjach, takie jak na przykład „Pospieszcie, o wierni”, „Hej, w dzień narodzenia”, „, „Z kopyta kulig rwie”, „Niemowlątko na słomie” czy „The little drummer boy” lub „O Holy Night”.
I występ Zespołu Dixie Company – poznańskiej formacji jazzu tradycyjnego, który od prawie trzech dekad uczestniczy w setkach festiwali oraz koncertów w Polsce i zagranicą. W Buku zaprezentowali kolędy w jazzowej aranżacji, a wykonane kompozycje tylko zyskały na swoim wyjątkowym charakterze. Dobrze znane bożonarodzeniowe utwory, takie jak „Cicha noc”, „Jezus malusieńki” czy „O Christmas Tree” w mniej tradycyjnym wykonaniu, doskonale obrazowały magię świat. Zespół Dixie Company dwa utwory wykonał wspólnie z Amici Canti. Były to „Jingle Bells” i „What a wonderful world”. Brawurowe wykonanie, pełne ekspresji i radości, na długo pozostaną w naszej pamięci.
W końcu przyszedł czas na wspólne kolędowanie – ksiądz proboszcz Paweł Froelich zaintonował „Bóg się rodzi”, którą podchwycili zebrani. Nikogo nie trzeba było przekonywać do śpiewania – kolęda niosła się daleko za mury sanktuarium.
Na zakończenie osobom zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia wręczono okolicznościowe podziękowania, dyplomy i statuetki autorstwa Romana Czeskiego. Za rok znowu spotkamy się na Powiatowym Kolędowaniu.