Skip to content

Wspólne kolędowanie, opłatek i Betlejemskie Światło Pokoju

W szczególnym czasie oczekiwania na Boże Narodzenie, podczas niezapomnianego wieczoru wypełnionego piękną muzyką, przenieśliśmy się w magiczną, świąteczną atmosferę. W niedzielę, 22 grudnia br. odbyło się wspólne Kolędowanie, które już na stałe wpisało się w miejsko-gminny kalendarz. Była okazja do złożenia życzeń, podzielenia się opłatkiem i przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.

Na to niezwykłe świąteczne spotkanie do Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej zaprosili Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, ksiądz proboszcz Paweł Froelich oraz Przewodniczący Rady MiG Buk Andrzej Jankowski.

Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć świątecznej muzycznej oprawy, a w tym roku wspólnie z mieszkańcami kolędował Poznański Chór Chłopięcy pod batutą Jacka Sykulskiego – zespół, który wyrósł z bogatej wielkopolskiej tradycji chóralistyki chłopięcej, zdobywając liczne nagrody i z powodzeniem koncertuje na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Nic dziwnego, że na drodze artystycznych podróży Poznańskiego Chóru Chłopięcego znalazł się także Buk – miasto znane ze swego umiłowania do muzyki – szczególnie kameralnej i chóralistyki.

To była wyjątkowa okazja, by w blasku świątecznych świateł wsłuchać się w najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych zakątków świata. Cały koncert podzielony został na kilka części, w których chórzyści zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar – od klasyki po popularne piosenki świąteczne. Były i dzieła muzyczne z epoki renesans czy baroku, kompozycje niemieckich kompozytorów, też utwory rozrywkowe i część chyba najbardziej wyczekiwana przez słuchaczy – polskie kolędy, takie jak „Lulajże Jezuniu” czy „Jezus Malusieńki”.  Przy „W żłobie leży”  publiczność została zaproszona przez dyrygenta do włączenia się w śpiewanie, co też i chętnie uczyniła. Głosy chóralne i świąteczny repertuar wprowadziły wszystkich w niezwykły nastrój, pełen radości i wzruszenia.

Składając bożonarodzeniowe życzenia mieszkańcom Sekretarz MiG Buk Aleksandra Wawrzyniak powiedziała: – Na te wspaniałe świąteczne chwile życzę Państwu wielu wspaniałych chwil przepełnionych miłością i rodzinnym ciepłem. Aby święta były spędzone w atmosferze wzajemnego zrozumienia, szacunku i życzliwości, a przy wigilijnym stole nie zabrakło najbliższych oraz przyjaciół. A Nowy Rok przyniósł dużo zdrowia, satysfakcji i wszystkiego dobrego.

Życzenia mieszkańcom złożył także Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Andrzej Jankowski, też w imieniu burmistrza, który z powodu choroby nie mógł być uczestniczyć w wydarzeniu. – Życzę wszystkim zdrowych, radosnych świąt Bożego Narodzenia. Żeby bliscy byli blisko i nade wszystko miłości. I życzę, cytując mojego przyjaciela „By gary nam nie przesłoniły wiary”. Wszystkiego dobrego!

Ksiądz proboszcz Paweł Froelich nawiązał do słów przedmówcy, aby nic nie przesłoniło istoty wiary. Życzył, aby nadchodzący Nowy Rok wypełniony był życzliwością, pokojem, dobrocią, szlachetnością, służbą i wzajemną pomocą. Życzył zdrowia i siły.

Opłatkiem z mieszkańcami podzieliło się trzech gospodarzy oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Buku Agnieszka Słaby – dzięki temu zapanował prawdziwie świąteczny gwar. Zrobiło się bardzo świątecznie, uroczyście i… jak w domu przy rodzinnym stole, a spotkanie już tradycyjnie poprowadziła Izabela Dachtera-Walędziak.

Po życzeniach przyszła kolej na jakże oczekiwany moment – przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju, które do bukowskiego Sanktuarium, zgodnie z międzynarodową tradycją, wprowadzili harcerze i instruktorzy ze szczepu ZHP Buk. Izabela Pazgrat ze Szczepu ZHP Buk odczytała przesłanie tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju, którego hasło brzmi: „Kochaj czynem”. I uzasadnienie, z którego na długo pozostanie z nami choć tych kilka zdań: „Niech hasło: Kochaj czynem będzie naszym przewodnim, zarówno w codziennych sytuacjach, jak i wyjątkowych momentach, kiedy potrzebujemy się nawzajem. Niech nasze czyny staną się światłem nadziei i miłości dla tych, którzy ich potrzebują, budując lepszy świat pełen akceptacji, zrozumienia i wsparcia”.

Gospodarze dzisiejszego wydarzenia wraz z dyrektorkami jednostek otrzymali od harcerzy lampiony, następnie tym wyjątkowym światłem podzielili się z mieszkańcami, którzy przyszli do Sanktuarium z własnymi lampionami i świeczkami. Kolejnym życzeniom, życzliwym słowom nie było końca…

*

Koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego, którego organizatorem był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury realizowany był w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Kultura w drodze”.

Back To Top
Skip to content