Cyfrowy rozwój oświaty w gminie
Cyfrowy rozwój oświaty w gminie
Gmina Buk uczestniczy w ogólnopolskim programie pilotażowym „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”. Do programu zostało zakwalifikowanych 51 samorządów, a z powiatu poznańskiego – dwie gminy: Czerwonak i Buk.
W dn. 07.08.br. w urzędzie Miasta i Gminy Buk odbyło się kolejne spotkanie w ramach pilotażu działań szkoleniowo-doradczych, który będzie prowadzony do kwietnia/maja 2025 roku. Do tej pory szkolenia warsztatowe odbywały się w Warszawie. Teraz spotkania przeniosły się już na grunt gminy, które prowadzą opiekunowie doradcy z Ośrodka Rozwoju Edukacji: Anna Rutkowska i Anetta Rzepecka, zaś na etapie wypracowywania lokalnych planów strategicznych będzie też prowadzone doradztwo zdalne. W spotkaniu ze strony urzędu MiG Buk wzięły udział: Aleksandra Wawrzyniak (Sekretarz MiG Buk), Sylwia Wzgarda (inspektor ds. oświaty), Anna Lewińska (zastępca Skarbnika MiG Buk) oraz Joanna Christop (dyektor Szkoły Podstawowej im dr Wandy Błeńskiej w Niepruszewie), Olga Mazurek Lipka (kierownik szkolenia praktycznego w Szkoły Branżowej I stopnia w Buku), Kamila Kaseja (dyrektor Szkoły Podstaowej im. Bohaterów Bukowskich) i Marzena Kwiecińska-Kańduła (dyrektor Szkoły Podstawowej im. O. Ignacego Cieślaka w Dobieżynie). Gości przywitał burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, który wyraził nadzieję, że tego typu działania przyczynią się do zwiększenia cyfrowego rozwoju szkół w naszej gminie.
– W najbliższym czasie gminę czekają takie działania jak przygotowanie diagnozy pogłębionej, doradztwo, zadania wdrożeniowe i opis dobrej praktyki. W planach jest też zorganizowanie lokalnej debaty społecznej ukierunkowanej na rozwój cyfryzacji w oświacie – mówiły Anna Rutkowska i Anetta Rzepecka z ORE podczas spotkania w urzędzie w Buku. Dopytywały między innymi o zasoby pod kątem wykorzystywania technologii cyfrowych przez szkoły.
Program pilotażowy realizowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (jednostkę Ministerstwa Edukacji Narodowej) w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2024.
Program „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST” to działania szkoleniowo-doradcze przeznaczone dla samorządów, a jego celem jest opracowanie i przetestowanie wsparcia, które wyposaży kadry samorządu w odpowiednie instrumenty do zarządzania cyfryzacją oświaty, zarówno w kontekście właściwego wykorzystania dostępnej infrastruktury, jak też zaplanowania jej rozbudowy poprzez wykorzystanie dostępnych cyfrowych zasobów i narzędzi.