skip to Main Content

Defibrylator ratuje życie

Na budynku Urzędu Miasta i Gminy w Buku ul. Ratuszowa 1 zainstalowany został zestaw defibrylatora AED wraz z szafką ochronną z alarmem i algorytmem. Urządzenie zamontowano w miejscu ogólnodostępnym – przy głównym wejściu do budynku urzędu. Zestaw defibrylatora wraz z szafką z alarmem o wartości 7.450,00 zł zakupiony został z dofinansowaniem Funduszu Prewencyjnego PZU w wysokości 5.000,00 zł.

Defibrylatory AED pozwalają na przeprowadzenie akcji ratowniczej przed przyjazdem karetki pogotowia u osób, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia lub zawał, który może przeistoczyć się w NZK (nagłe zatrzymanie krążenia). NZK dotyka corocznie setki tysięcy osób w całej Europie i bywa jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Może spotkać każdego, również osoby zdrowe i prowadzące aktywny tryb życia oraz dzieci. Poszkodowany dotknięty NZK ma tylko 10 minut na to, aby otrzymać pomoc niezbędną do przeżycia, przy czym defibrylacja powinna być przeprowadzona w przeciągu trzech pierwszych minut. Na uratowanie czyjegoś życia lub zdrowia zostaje bardzo niewiele czasu. Na rynku istnieje wiele modeli defibrylatorów, jednak zasada ich działania jest jedna – urządzenia analizują rytm serca i podają impuls defibrylacyjny, pozwalając przywrócić prawidłowy rytm serca u osoby poszkodowanej.

Skorzystanie z defibrylatora jest proste – należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją, a po uruchomieniu defibrylatora trzeba wykonywać podawane komunikaty głosowe.

Fakt korzystania z defibrylatora w uzasadnionych przypadkach, prosimy zgłaszać w Urzędzie celem uzupełnienia zużytych elektrod.

Przypominamy, że na każdym z nas ciąży obowiązek udzielania pomocy ofiarom wypadków i zdarzeń losowych. Prawidłowe postępowanie każdego z nas może uratować czyjeś życie.

Back To Top
Skip to content