skip to Main Content

Mimo 525 km odległości łączy nas wiele podobieństw

Po kilkunastu latach przerwy odżyły kontakty partnerskie gmin Buk i Hambühren z Niemiec. W dniach 13-16 lipca br. gościliśmy w naszej gminie burmistrza gminy Hambühren Carstena Kranza, Przewodniczącego Rady Gminy Thomasa Adasch i pana Marka Muchę z Komitetu Partnerstwa Gmin w Hambühren.

Thomas Adasch przed 15 laty jako ówczesny burmistrz gościł już w naszej gminie. Ze zdumieniem i zainteresowaniem obserwował zmiany jakie zaszyły u nas w tym czasie. Pozostali przedstawiciele delegacji po raz pierwszy przyjechali do Buku i z radością poznawali naszą okolicę.

Program wizyty był dość napięty – goście mieli okazję zwizytować wiele instytucji i placówek gminnych. Wyjeżdżali od nas zauroczeni nie tylko urodą tego miejsca, ale też rozwiązaniami w funkcjonowaniu naszej gminy: strefą aktywności gospodarczej, nowymi drogami, punktem przesiadkowym, bezpłatną komunikacją gminną, szeroką oferta kulturalną dla mieszkańców, możliwościami spędzania czasu dla dzieci i seniorów. W czasie każdego spotkania rodziły się nowe pomysły na ożywienie partnerstwa i współpracy miedzy naszymi gminami.

Pierwszy dzień wizyty delegacja rozpoczęła od spotkania w urzędzie, gdzie Burmistrz MiG Buk Paweł Adam opowiedział o gminie oraz o bieżących inwestycjach, które w dużej mierze udaje się zrealizować dzięki dofinansowaniom zewnętrznym. Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Buk Piotr Goroński i Sekretarz Miasta i Gminy Buk Aleksandra Wawrzyniak oprowadzili gości po ratuszu
i przedstawili funkcjonowanie poszczególnych referatów.

Następnie spacerem przez miasto udali się do żłobka „Bukowianka”, gdzie wszystkich zachwyciła funkcjonalność i sposób urządzenia pomieszczeń dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Delegacja odwiedziła też rodzinną firmę Piotr Jose na terenie parku przemysłowego Niepruszewo. Właściciel przedsiębiorstwa opowiadał o historii i tradycjach swojej firmy, a także o problemach i bolączkach polskich przedsiębiorstw w obecnych czasach. Goście zauważyli duże możliwości w zakresie podjęcia partnerstwa firm działających w gminach Hambühren i Buk.
Duże możliwości do wzajemnej współpracy widzieli też przedstawiciele Hambühren w branży rolniczej, po zapoznaniu się z funkcjonowaniem nowoczesnego gospodarstwa państwa Lehmannów.

W piątek goście mieli też okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu Instytutu Skrzynki, a po południu prawdziwą atrakcją był występ zespołu „Złote Kłosy” w Wiejskim Domu Kultury w Dobieżynie.

W sobotę goście poznali historię i zabytki naszego miasta. W pierwszej kolejności zwizytowali kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którego projektantem był niemiecki architekt Karl Fryderyk Schinkel. Później spacerem ulicą Mury i bukowską starówką goście odwiedzili kościół św. Krzyża, Bibliotekę i Kino Wielkopolanin, Izbę Muzealną i Salę Miejską.

W czasie wizyty delegacji z Hambühen udało się też znaleźć kilka chwil na wypoczynek i spokojny lunch w gospodarstwie agroturystycznym Harmony Farm. Goście oprócz smacznego posiłku z dań kuchni polskiej wysłuchali krótkich koncertów Jakuba Suligi i zespołu Marka Suligi.
Przewodniczący Rady Miasta Hambühren Thomas Adasch jako wielbiciel jazdy konnej z zainteresowaniem wypytywał o hodowlę koni, naukę jazdy i turnusy wakacyjne dla dzieci w tym gospodarstwie agroturystycznym.

Ważnym dla gości w planie pobytu punktem, była wizyta w bukowskiej jednostce OSP. Burmistrz Carsten Kranz jako czynnie działający strażak ochotnik był bardzo zainteresowany funkcjonowaniem Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie naszej gminy. Goście z zainteresowaniem słuchali o zaangażowaniu mieszkańców w szczepienia przeciw Covid-19 oraz o wygranej w konkursie „Rosnąca Odporność”, dzięki której udało się sfinansować prawie w połowie zakup nowoczesnego wozu bojowego. Przy oględzinach tego nowoczesnego sprzętu często powtarzali, że jednostka jest bardzo dobrze zaopatrzona.

Podczas pożegnalnego spotkania między włodarzami partnerskich gmin już powstawały pomysły na obszary, w których zacznie się współpraca. To wymiana chórów Amici Canti z Buku i Chanty-Chor z Hambühren, współpraca straży pożarnej, a także wymiana rolników i przedsiębiorców.
Wyjeżdżając z Buku burmistrz Carsten Kranz powiedział: „Nigdy nie zapomnę mojej pierwszej wizyty w gminie Buk. Znajduję tu wszytko, co jest człowiekowi potrzebne do życia.”

Back To Top
Skip to content