skip to Main Content

Pozostać młodym duchem

Na ten dzień czekali już od dawna. Były to pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidy po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z COVID-19. Działacze Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Buku, Otusza i Niepruszewa w dn. 30.03.br. spotkali się w Strażnicy.

19 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Inwalidów, w ramach którego dzięki odbywającym się spotkaniom prowadzone są zarówno działania związane z kształtowaniem świadomości dotyczącej osób niepełnosprawnych, jak i walka z wykluczeniem społecznym i dążenie do równouprawnienia.

– Należy przypomnieć wszystkim jak cienka jest granica dzieląca osoby pełnosprawne od niepełnosprawnych, a najważniejszym przesłaniem Dnia Inwalidy jest walka z różnymi stereotypami na temat niepełnosprawności. To między innymi dzięki takim spotkaniom można sobie uświadomić, że osoby starsze lub nie w pełni sprawne mogą zawsze pozostawać młode duchem, chcąc żyć pełnią życia i nie martwić się problemami – tymi słowami gości przywitała Urszula Szymańska, Przewodnicząca Zarządu Rejonu w Buku Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jak dodała: – W czasie naszej długoletniej działalności na terenie gminy Buk już wielu osób nie ma w naszym gronie; dlatego proszę powstańmy i chwilą ciszy uczcijmy ich pamięć.

W części artystycznej spotkania wystąpiła grupa „Krasnali” z Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Buku, których nagrodzono gorącymi brawami. Widok uśmiechniętych, radosnych przedszkolaków wprawił wszystkich w doskonały, wręcz rodzinny nastrój.

Następnie uhonorowane zostały osoby, które przyczyniają się do tego by „jesień życia” była czasem radosnym pełnym niespodzianek poprzez spotkania integracyjne, wyjazdy kulturalno-oświatowe czy uroczystości, takie jak ta zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Inwalidy. W gronie nagrodzonych osób znalazły się Małgorzata Nadstoga i Stanisława Michalak, które odebrały Złotą Odznakę Honorową PZERiI, zaś Stefanii Kordylewskiej został przyznany dyplom za dotychczasową działalność.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Inwalidy, Przewodnicząca Urszula Szymańska złożyła zebranym serdeczne życzenia wielu radości w codziennym życiu. – Niech każdy dzień dostarcza Państwu niezapomnianych wrażeń i pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego. W imieniu Zarządu Rejonowego życzę dużo zdrowia oraz sił w przezwyciężaniu życiowych trudności, aby otaczający świat był przyjazny i bliski.

Do życzeń dołączyli się też zaproszeni goście: proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej ks. Andrzej Szczepaniak i burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, który powiedział: – Jest to dzień wszystkich, którzy w swoim codziennym życiu zmagają się z jakąkolwiek niepełnosprawnością, chorobą, starością. Pomagajmy innym i róbmy to każdego dnia.

Po części oficjalnej pałeczka prowadzenia spotkania została przekazana wodzirejowi Michałowi Lauferowi, który nie po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni miał okazję rozbawić zgromadzoną publiczność. Też ku wielkiemu zaskoczeniu pani Urszuli Szymańskiej spotkała ją miła niespodzianka. Koleżanki dobrze pamiętały, że od 16 lat jest Przewodniczącą Zarządu Rejonu, a od 21 lat działa w PZERiL.

Przy okazji uroczystości burmistrz zaprosił wszystkich na Koncert Nadziei, który odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 17 w OSiR.

Back To Top
Skip to content