skip to Main Content

Obchody Dnia Sołtysa

Dzień Sołtysa już tradycyjnie obchodzony jest 11 marca. Sołtysi są naturalnymi liderem swych miejscowości, z olbrzymim kapitałem zaufania od mieszkańców. Najbliżej ludzi, ich spraw, trosk i problemów. Dziś sołtysi to ludzie z krwi i kości pomagający innym. Sołtysi z gminy Buk wzięli udział w uroczystościach, które na szczeblu samorządu wielkopolskiego odbyły się w Kaliszu, powiatu poznańskiego – w Poznaniu, gminnym – w Buku.

W piątek, 10 marca sołtysi zostali zaproszeni na obchody VII Powiatowego Dnia Sołtysa do Poznania. Spotkanie, w którym udział wzięło blisko 200 przedstawicieli – gospodarzy lokalnych społeczności – było doskonałą okazją do rozmów o ważnych kwestiach dotyczących środowisk wiejskich, o osiągnięciach, pomysłach czy potrzebach ich gospodarzy, jak również możliwością integracji. – Wraz z rozwojem powiatu i osiedlaniem się nowych mieszkańców, bardzo wzrosła rola sołtysa i rady sołeckiej. Dlatego wszystkim naszym gospodarzom życzę zdrowia, sił, wytrwałości oraz szeroko otwartych oczu na potrzeby społeczności – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

W powiecie poznańskim mamy 263 sołectwa (wśród nich 18 osiedli). Funkcję sołtysa sprawuje 135 panów, a sołtyski – 110 pań. Wśród gospodarzy wsi są osoby z wieloletnim stażem. Rekordzistą jest Erazm Walkowiak (Drużyna – Nowinki), który sołtysuje ponad 50 lat, a sołtys z naszej gminy: Jan Bręk (Dobra – Sznyfin) – 45 lat.

Tego samego dnia, 10 marca, nasi gminni sołtysi, na zaproszenie burmistrza Pawła Adama, spotkali się w restauracji „Melodia” w Buku. Tu też dominowały rozmowy o roli sołtysa w życiu lokalnych społeczności, w niełatwych czasach, kiedy mieszkańcy muszą się borykać z galopującą inflacją, problemami dnia codziennego.

W sobotę, 11 marca kilkuset sołtysów z całej Wielkopolski, w tym delegacja z gminy Buk wzięła udział w VII Pielgrzymce Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Pielgrzymkę w intencji wielkopolskich sołtysów rozpoczęła msza św. w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem ks. bp Damiana Bryla Ordynariusza Diecezji Kaliskiej. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

– VII Pielgrzymka Sołtysów to wyjątkowa okazja do zebrania się sołtysów z całej Wielkopolski i podziękowania im za pracę oraz zaangażowanie wkładane w sprawy wsi i jej mieszkańców. Sołtysi są często siłą napędową rozwoju danej miejscowości, które dzięki ich pracy i aktywizacji mieszkańców zmienią swoje oblicza – mówił wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Dalsze świętowanie Dnia Sołtysa odbyło się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej w Stawiszynie, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Podczas uroczystości wręczono także odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” przyznawane przez zarząd województwa wielkopolskiego sołtysom, którzy swoim zaangażowaniem oraz pracą na rzecz lokalnych społeczności w szczególny sposób przyczyniają się do ich rozwoju i integracji. W części artystycznej zgromadzeni mogli posłuchać zespołu „Stawiszynianki” oraz kabaretu „EWG”. Wydarzenie było dobrą okazją do wymiany wiedzy, poglądów i spostrzeżeń na temat działalności sołtysów.

Back To Top
Skip to content