Ochrona jeziora Niepruszewskiego
W celu ochrony jeziora Niepruszewskiego przed stosowaniem nawozów (obornika, gnojówki, gnojowicy) na gruntach przylegających do jeziora Niepruszewskiego zabrania się używania nawozów i produktów pofermentacyjnych na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub pokrytych śniegiem. Szczególnie dotyczy to gleb nasyconych wodą. Tak wynika z opinii o warunkach gruntowo-wodnych dotyczących gruntów przyległych do jeziora Niepruszewskiego.
W dn. 31.10.br., w siedzibie urzędu Miasta i Gminy w Buku, na zaproszenie burmistrza MiG Buk Pawła Adama odbyło się spotkanie, którego głównym tematem była ochrona jeziora Niepruszewskiego.
W spotkaniu udział wzięli wójt gminy Dopiewo Sławomir Skrzypczak, kierownik referatu ochrony środowiska urzędu gminy Dopiewo Zbigniew Kobiela, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania „Źródło” Andrzej Szymański, kierownik referatu gospodarki przestrzennej urzędu MiG w Buku – Maciej Lechniak oraz pracownicy urzędu zajmujący się sprawami ochrony środowiska.
Uczestnicy spotkania omówili opracowaną opinię o warunkach gruntowo-wodnych dotyczącą gruntów przyległych do jeziora Niepruszewskiego (działki położone w obrębie wsi Kalwy i Niepruszewa). Opinia została opracowana – na zlecenie wójta gminy Dopiewo oraz burmistrza MiG Buk – przez SGS Polska Sp. z o.o. w Warszawie, oddzielnie dla gminy Dopiewo oraz gminy Buk.
Z wniosków jakie zostały zawarte w opinii wynika, że:
w omawianym podłożu od powierzchni terenu do głębokości 1,0 – 1,5 m, występują rodzime grunty organiczne, złożone z torfów, torfów przewarstwionych pyłem lub gytią oraz gytii;
wilgotność naturalna gruntów występujących w podłożu wynosi Wn = 36,62 – 230,67 %. Ich zdolność do wchłaniania wody wsiąkowej (tj. opadowej) jest ograniczona –stanowią barierę utrudniającą jej wnikanie w głąb podłoża;
w okresach intensywnych opadów atmosferycznych oraz roztopów omawiany teren może być czasowo podtapiany, z widocznymi zastoiskami wody (gleby zalane);
grunty występujące w podłożu uznać należy za grunty nasycone wodą.
Uczestnicy spotkania zobowiązali się wystąpić do starosty poznańskiego, wojewody wielkopolskiego, ministra klimatu i środowiska oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi z zapytaniem, w czyjej kompetencji jest wydanie zakazu stosowania powyższych nawozów na gruntach nasyconych wodą przyległych do jeziora Niepruszewskiego.
załącznik: Opinia