skip to Main Content

MKS Patria Buk świętuje jubileusz 100-lecia

Patria Buk – klub sportowy, który znalazł trwałe miejsce w sercach wielu pokoleń bukowskich kibiców, obchodzi 100-lecie powstania. Okres tylu lat bogatej tradycji sportowej to ogromny powód do dumy dla gminnej społeczności. Z tej okazji w dn. 24.09.br. w Hali Sportowej OSiR odbyła się uroczysta gala pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Buk Pawła Adama.

Do udziału w uroczystości klub Patria Buk zaprosił między innymi przedstawicieli samorządów: gminnego i powiatowego, a także reprezentantów Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz instytucji, placówek, firm, z którymi na co dzień współpracuje. Specjalnie na tę okazję do Buku przyjechała też delegacja zaprzyjaźnionej holenderskiej gminy Sint-Michielsgestel. Jednak głównymi bohaterami gali byli sportowcy i działacze klubu, młodzi reprezentanci i trenerzy oraz kibice i sympatycy „Patrii”.

Uroczystość rozpoczęto od prezentacji nowego sztandaru MKS Patria ten ważny symbol klubu mógł powstać dzięki dobrej woli darczyńców, którzy finansowo wsparli tę inicjatywę. Podczas gali nie zabrakło licznych wyróżnień i odznaczeń dla pokoleń zawodników i zasłużonych działaczy klubu, którzy zostali uhonorowani przez Polski i Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Ich lista jest długa, co najlepiej świadczy o tym, że władze „Patrii” nie chciały nikogo pominąć, bez względu na poziom zaangażowania w działalność klubu. Nominowano też nowych członków honorowych, których zasługi należało szczególnie wyróżnić.

Prezes MKS Patrii Jakub Tonder dziękując instytucjom i osobom, bez których trudno mówić o działalności klubu, wymienił w pierwszej kolejności burmistrza MiG Buk, na którego przychylność i wsparcie może liczyć we wszystkich działaniach. Mówił też o wielu innych ludziach dobrej woli, którzy nie szczędzą czasu, wysiłku i finansów, aby wspierać „Patrię”.

100-letnią historię klubu przedstawiano w specjalnie przygotowanym na tą okazję filmie promocyjnym. Można było zobaczyć, że „Patria” ma nie tylko bogatą tradycję i osiągnięcia, ale na bieżąco prowadzi wiele działań i inicjatyw, dzięki którym do siedziby klubu przy ulicy Sportowej są zapraszane kolejne pokolenia bukowian.

Goście licznie składali gratulacje, dyplomy i listy uznania oraz okolicznościowe upominki. Wicestarosta poznański Tomasz Łubiński życzył klubowi stabilizacji finansowej, dużej liczby sponsorów, dobrej kadry trenerskiej, rodziców wspierających swoje pociechy, kibiców na trybunach i zawodników osiągających sukcesy sportowe.

Burmistrz Paweł Adam wyraził nie tylko słowa uznania dla klubu, ale też zadeklarował, że gmina chce zapewnić „Patrii” jak najlepsze warunki rozwoju. – Jesteśmy w trakcie przygotowywania koncepcji modernizacji, może budowy nowej bazy sportowej: nowoczesnego zaplecza socjalno-sanitarnego z pomieszczeniami dla zawodników, trenerów, sędziów, też krytej trybuny ze stanowiskiem komentatorskim. W przyszłorocznym budżecie gminy planujemy zabezpieczyć środki finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowej, a następnie będziemy się starać o dofinansowanie też ze źródeł zewnętrznych – mówił burmistrz i dodał: „piłka w grze, panie prezesie, proszę łapać”. I niespodziewanie „z główki” podrzucił piłkę – upominek, pod którym podpisali się bukowscy radni, co jest jednocześnie samorządowym zobowiązaniem. Prezes MKS „Patria” Jakub Tonder piłkę złapał błyskawicznie i złożone obietnice musiały go, jak było widać, bardzo ucieszyć.

Uroczystą galę uświetnił występ dobrze znanej bukowskiej publiczności Katarzyny Starosty z zespołem The Move, który zebranych przeniósł z hali sportowej na taneczną salę, choć tego sobotniego wieczoru może jedynie w marzeniach.

W holu OSiR otwarto retrospektywną wystawę pokazującą historię bukowskiego klubu. Na ekspozycji licznie prezentowane są grupowe zdjęcia zawodników, też pamiątki, puchary, kroniki. Wystawiona też została księga pamiątkowa, w której można było napisać kilka słów od siebie.

To nie koniec przedsięwzięć związanych z obchodami 100-lecia klubu. Na drugą połowę października zaplanowano premierę monografii poświęconej działalności MKS „Patrii”, której autorem jest profesor Piotr Okulewicz.

Back To Top
Skip to content