skip to Main Content

Śnięte ryby w Jeziorze Niepruszewskim

Straż Pożarna w nocy została poinformowana przez mieszkańców o wystąpieniu śniętych ryb w jeziorze Niepruszewskim. Oprócz przedstawicieli Straży Pożarnej na miejscu pojawił się przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Powiatowego Lekarza Weterynarii. Podczas interwencji pobrano próbki wody, których wyniki będą znane za kilka dni. Dodatkowo stwierdzono, że natlenienie wody wynosi 4% oraz czuć wyraźny zapach siarkowodoru.

O godzinie 10.00 na terenie przystani w Niepruszewie odbyło się spotkanie zespołu kryzysowego, w którym uczestniczyli: Jan Grabowski – starosta poznański, Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański, Paweł Adam – burmistrz Miasta i Gminy Buk, Paweł Przepióra – wójt Gminy Dopiewo, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej i wędkarzy z obu gmin, przedstawiciele zarządców kąpielisk przy jeziorze oraz przedstawiciele Sanepidu. Na miejsce kierują się również przedstawiciele Wód Polskich.

Na spotkaniu podjęto decyzje o zamknięciu kąpieliska w miejscowości Niepruszewo i Owocowej Plaży w Zborowie, został zniesiony tymczasowo zakaz poruszania się sprzętem motorowodnym na obszarze całego jeziora. Obecnie prowadzone są działania polegające na uratowaniu pozostałych ryb (odłowienie ryb i przetransportowanie ich do basenu, gdzie woda jest dodatkowo napowietrzona) oraz wyłowieniu i zabezpieczeniu śniętych ryb.

Zwracamy się z prośbą do wędkarzy z terenu Miasta i Gminy Buk oraz Gminy Dopiewo o powstrzymanie się od połowu ryb w najbliższych dniach. Dodatkowo zalecamy o niespożywanie ryb wyłowionych w ostatnich dniach.

O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco.

Paweł Adam
Burmistrz Miasta i Gminy Buk

Paweł Przepióra
Wójt Gminy Dopiewo

Back To Top
Skip to content